wtorek, 21 kwietnia 2015

Nowa forma tradycyjnego nagrobka

Wierzymy, że ludzie akceptują powtarzalne rozwiązania, ponieważ nie znają niczego lepszego. 
Współpraca z projektantami daje możliwość wyboru.
Typowy obrazek sprzed cmentarza. Kiedy zajdzie słońce trudno zauważyć różnice. 

Wszyscy znamy obraz współczesnego polskiego cmentarza. Sztampowe nagrobki, z czego duża część chińskich. Powtarzalne wzory, kolory i detale. Tylko gdzieniegdzie historyczny nagrobek z dawnych czasów odcinający się od szarej rzeczywistości.
Zawsze kiedy jestem na polskim cmentarzu zadaję sobie pytanie: "Czy ja bym to mógł zaprojektować lepiej?", "Czy dałoby się to zrobić inaczej?". 

Nagrobki betonowe Kontrastowo (wzór 2014). 

Na przykładzie naszego projektu nowoczesnego nagrobka inspirowanego gotykiem chciałbym przedstawić pokrótce praktykowany przez nas proces projektowy.

Pomysł na "inny", nowoczesny nagrobek, nosiłem w głowie od paru lat. Wiosną 2013 myśl o designerskim nagrobku dojrzała. Przez następne parę miesięcy odwiedziłem ponad sto cmentarzy w całej Europie. W wielu miejscach odnalazłem bardziej lub mniej udane próby wyzwolenia się ze schematów. Niektóre rozwiązania były inspirujące, ale nigdzie nie znalazłem pomnika, który odpowiadałby moim założeniom.

Pracujemy zwykle "od ogółu do szczegółu".

1. Lokalizacja

To kluczowa sprawa. Odniesienie się do kontekstu jest szalenie ważne. Inaczej projektuje się nagrobek ładnie oświetlony, a inaczej z ekspozycją północną, lub zlokalizowany w cieniu drzew. Ważne będą też ewentualne sąsiednie zabytkowe nagrobki. Nie chcemy stanowić konkurencji ale przecież nie może się też okazać, że mimo nowoczesnych technologii nie udało się sprostać zadaniu.

W trakcie projektowania naszego modelowego nagrobka inspirowanego gotykiem ten etap musiał być uogólniony, gdyż chcieliśmy zaprojektować nagrobek uniwersalny, nadający się równie dobrze do różnych lokalizacji.
Brama do zapomnianego leśnego cmentarza - Babice. 
2. Życzenia klienta

Wszyscy to znamy. Gdzieś, coś się spodobało i trzeba spróbować spełnić życzenie. Nie należy jednak do wymagań klienta podchodzić bezkrytycznie. Czasem wiemy, że coś się na pewno nie sprawdzi i wyraźnie trzeba o tym klientowi powiedzieć, aby nie doprowadzić do porażki. Nie wolno zgodzić się na elementy, które zmniejszą funkcjonalność nagrobka lub spowodują problemy techniczne - na przykład brak odpływu wody.

Personalizowana tablica. Czysta funkcja i informacja, estetyka pozostawia wiele do życzenia. 
3. Koncepcja

Zwykle zaczynamy od burzy mózgów, można wtedy z pośród licznych, często szalonych pomysłów wyłowić te najbardziej obiecujące i zająć się ich szlifowaniem.

Następnie ze wstępnej idei wyłania się uproszczona forma, która zostaje stopniowo nasycona szczegółami. Pojawiają się szkice, modele, wizualizacje komputerowe.

Stworzony przez nas nowoczesny nagrobek to próba przywołania pięknego rzemiosła i skonfrontowania go z nowoczesną techniką produkcji. Prosty, elegancki i dostojny kształt. Cały nagrobek stanowi jeden spójny element. Pierwszy opracowany przez nas wzór reliefu w nowoczesny sposób nawiązuje do średniowiecznych, gotyckich witraży.
Detal drewnianego ołtarza - Francja 
4. Projekt szczegółowy 

Po zaakceptowaniu koncepcji przez klienta pora na wykonanie szczegółowych rysunków wykonawczych. Na ich podstawie zakład kamieniarski może przygotować komplet elementów do montażu.
Jedna z kart projektu technicznego nagrobka. 

5. Prototyp

Prototypy naszego nowoczesnego nagrobka powstały jesienią 2013 roku.
Ze względu na trudny kształt zdecydowaliśmy wykonać zaprojektowany nagrobek z materiału znanego człowiekowi od kilku tysięcy lat, a konkretnie z jego najbardziej zaawansowanej odmiany - betonu architektonicznego zbrojonego włóknem szklanym.

Obecnie do produkcji używamy najbardziej zaawansowanych odmian betonu z autorskimi dodatkami pozwalającymi spełnić wymogi funkcji jaką pełni materiał.

Nagrobek betonowy Kontrastowo (wzór 2014).
Uważamy, że powstała niejako kwintesencja nagrobka. Nagrobek, który przez swoją prostą i konsekwentną bryłę wywiera silny wpływ na obserwatora. Z tego też względu forma i detal zostały objęte ochroną wzoru przemysłowego. Obecnie opracowujemy kolejne wzory inspirowane innymi epokami historycznymi.

Powstał też nagrobek we wzorze gotyckim w wersji urnowej.

Nagrobek Kontrastowo w wersji urnowej.
Chcielibyśmy również służyć swoją pomocą projektową w przypadku bardziej skomplikowanych bądź nietypowych zleceń. Projektujemy również nagrobki z klasycznego materiału czyli kamienia wnosząc każdorazowo nasze doświadczenia z formą i światłocieniem.

Jeden z bardziej klasycznych projektów Kontrastowo. Materiał - czarny szwed. Widoczne zastosowanie szklanych tablic z dowolnym nadrukiem.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz